| Part Number | 4620-6300 |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Quantity in stock | 760750 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Ejector Header PL 20 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 4620-6300 |
| Datasheet download |
| Part Number | 4620-6300 |
|---|---|
| Body Orientation | Right Angle |
| Type | |
| Product Dimensions | 50.8 x 8.4 x 27.2 mm |
| Termination Method | IDT |
| Number of Contacts | |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Maximum Contact Resistance | |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Color | Gray |
| Maximum Current Rating | 1 A |
| Pitch | 2.54 mm |
| Mounting | Cable Mount |
| Maximum Voltage Rating | 1000 V |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Rad Hard | No |
| Gender | PL |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Depth | 8.4 mm |
| Product Height | 27.2 mm |
| Product Length | 50.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-4620-6300 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-644861-7.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 34 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed Tape and Plastic Reel Download PDF datasheet for AXG134224.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-818-02LF.pdf |
|
Molex | MINIFIT JR RA DR PEGS 30AU V0 24CKT TRAY Download PDF datasheet for 50-36-1866.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430450210.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5037723010.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG130144.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 103908-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 80 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 20021121-00080T4LF.pdf |
|
TE Connectivity | MQS 3P HDR ASSY(V-TYPE) Download PDF datasheet for 1743156-2.pdf |