| Part Number | 4626-6000 |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Quantity in stock | 671260 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Ejector Header PL 26 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 4626-6000 |
| Datasheet download |
| Part Number | 4626-6000 |
|---|---|
| Termination Method | IDT |
| Body Orientation | Right Angle |
| Number of Contacts | |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Maximum Contact Resistance | |
| Type | |
| Gender | PL |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Housing Color | Gray |
| Maximum Current Rating | 1 A |
| Number of Rows | 2 |
| Maximum Voltage Rating | 1000 V |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Product Dimensions | 58.4 x 8.4 x 13.34 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Mounting | Cable Mount |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Depth | 8.4 mm |
| Product Height | 13.34 mm |
| Product Length | 58.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-4626-6000 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board RCP 70 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 541020704.pdf |
|
3M | Conn Unshrouded Header HDR 40 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 151240-8422-RB.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039310080.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 7 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5023820770.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board HDR 6 POS 1.25mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10114828-10106LF.pdf |
|
Molex | Conn Ejector Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 906631141.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0022122024.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68001-414HLF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 1.5mm Solder RA SMD Tube Download PDF datasheet for 0874380442.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S30347YG.pdf |