| Part Number | 7820-0000PR |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Quantity in stock | 141380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector HDR 20 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 7820-0000PR |
| Datasheet download |
| Part Number | 7820-0000PR |
|---|---|
| Termination Method | IDT |
| Body Orientation | Right Angle |
| Number of Contacts | 20 |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Gray |
| Maximum Current Rating | 1 A |
| Type | IDC Connector |
| Number of Rows | 2 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Lead Finish | Gold |
| Housing Material | Polyester |
| Pitch | 2.54 mm |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Cable Mount |
| Product Dimensions | 30.5 x 7 x 7.3 mm |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Product Depth | 7 mm |
| Product Height | 7.3 mm |
| Product Length | 30.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-7820-0000PR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-644456-5.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board HDR 11 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91911-32511LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 12 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 55508-112TRLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3.5mm Solder RA Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 20020110-C081A01LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board To Board HDR 60 POS 0.35mm Solder ST SMD Emboss T R Download PDF datasheet for AXF6A6012.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 100 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6S00537YG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0430450620.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 2-292173-3.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 14 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE514127.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 50 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-5499910-0.pdf |