| Part Number | 81026-660303-RB |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Quantity in stock | 125770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Ejector Header HDR 26 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 81026-660303-RB |
| Datasheet download |
| Part Number | 81026-660303-RB |
|---|---|
| Type | Ejector Header |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Housing Color | Black |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 30.73 x 7.87 x 21.03 mm |
| Maximum Voltage Rating | 500 V |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Pitch | 1.27 mm |
| Number of Rows | 2 |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Max Processing Temp | 260 |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Depth | 7.87 mm |
| Product Height | 21.03 mm |
| Product Length | 30.73 mm |
| Replacement Part Number | PART-81026-660303-RB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
SHENZHEN DEREN ELECTRONIC | DDR4 SO DIMM 260P 5 - |
|
3M | 3M MetPak 2-FB Inverse Socket 2 mm 5-Row, Vertical, Solder or Press-Fit Tail Download PDF datasheet for MP2-R090-51P1-LR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 43045-0623.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 40 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0529910408.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 5 POS 5mm IDT ST Cable Mount Tray Download PDF datasheet for 1-282005-1.pdf |
|
Harwin | 2.54mm (0.1\") Pitch DIL Vertical PC Tail Pin Header, 6.1mm mating pin height, gold (hi-temp mould), 8+8 contacts Download PDF datasheet for M20-9980845.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 31 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91932-31131LF.pdf |
|
Molex | CGRID SMT BKWY HDR TIN 8CKT TUBE Download PDF datasheet for 15-91-2080.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-641215-3.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015446810.pdf |