| Part Number | 89126-0101 |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Quantity in stock | 648510 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector SKT 26 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 89126-0101 |
| Datasheet download |
| Part Number | 89126-0101 |
|---|---|
| Housing Color | Gray |
| Gender | SKT |
| Type | IDC Connector |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Rad Hard | No |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Mounting | Cable Mount |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Product Dimensions | 37.6 x 6.1 x 10.7 mm |
| Termination Method | IDT |
| Body Orientation | Right Angle |
| Maximum Voltage Rating | |
| Maximum Current Rating | |
| Number of Contacts | |
| Maximum Contact Resistance | |
| Product Depth | 6.1 mm |
| Product Height | 10.7 mm |
| Product Length | 37.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-89126-0101 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430451002.pdf |
|
Harwin | 1.27mm (0.05\") Pitch DIL Horizontal PC Tail Pin Header, selective gold + tin, 12+12 contacts Download PDF datasheet for M50-3901242.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0436500424.pdf |
|
TE Connectivity | Conn PC 104 and PC 104 Plus Connector RCP 104 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1375963-4.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 14 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for SQT-107-01-G-D-RA.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 98414-F06-10U-LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-644488-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68002203HLF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0022053031.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 220 POS 0.5mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 3-6318491-6.pdf |