| Part Number | 951103-7622-AR |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Quantity in stock | 247980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2mm Solder RA Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 951103-7622-AR |
| Datasheet download |
| Part Number | 951103-7622-AR |
|---|---|
| Housing Material | Thermoplastic |
| Mounting | Through Hole |
| Maximum Contact Resistance | 20 mOhm |
| Pitch | 2 mm |
| Maximum Current Rating | 1 A |
| Operating Temperature | -25 to 105 °C |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Rows | |
| Maximum Voltage Rating | 1000 Vdc |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Number of Contacts | |
| Type | |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Body Orientation | Right Angle |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 6 x 7.3 x 2 mm |
| Termination Method | Solder |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Black |
| MSL Level | 1 |
| Product Depth | 7.3 mm |
| Product Height | 2 mm |
| Product Length | 6 mm |
| Replacement Part Number | PART-951103-7622-AR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board SKT 20 POS 1.5mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5031482090.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST SMD Poly Bag Download PDF datasheet for 95278-101-20LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 10 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXF5A1012.pdf |
|
Samtec | Conn High Speed Socket Strip SKT 40 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for QSE-020-01-C-D-A-K-TR.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10139781-122402LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0532531070.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039293066.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450621.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 22236032.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HOUSING 64P 2R FS(P2,H6.35) - |