CP2-SC055-G1-FJ 3M
CP2-SC055-G1-FJ Images
Please contact us for more photos of CP2-SC055-G1-FJ
Part Number CP2-SC055-G1-FJ
Manufacturer 3M
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Conn Backplane SKT 55 POS 2mm Press Fit RA Thru-Hole
Category Connectors
Family Connector Headers and PCB Receptacles
ROHS Compliant Yes
MSL Level CP2-SC055-G1-FJ
Datasheet download CP2-SC055-G1-FJ.pdf
Request Quotation for CP2-SC055-G1-FJ
CP2-SC055-G1-FJ Specifications
Part Number CP2-SC055-G1-FJ
Termination Method Press Fit
Pin Count 55
Number of Rows 5
Maximum Voltage Rating 750 Vac
Housing Material Polybutylene Terephthalate
Body Orientation Right Angle
Operating Temperature -55 to 125 °C
Mounting Through Hole
Maximum Current Rating 1 A
Pitch 2
Package Dimensions 24.95 x 23.4 x 12.25 mm
Moisture Sensitivity Level 1
Type Backplane
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Contact Plating Gold Over Nickel
Contact Material Copper Alloy
Gender SKT
Rad Hard No
Number of Contacts 55
Maximum Contact Resistance 20 mOhm
Product Depth 23.4 mm
Product Height 12.25 mm
Product Length 24.95 mm
Replacement Part Number PART-CP2-SC055-G1-FJ
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for CP2-SC055-G1-FJ
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
TE Connectivity
Conn Unshrouded Header HDR 15 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole
Download PDF datasheet for 1-640383-5.pdf
Molex
Conn Wire to Board HDR 14 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R