| Part Number | N3408-L302RB |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Quantity in stock | 835470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Ejector Header HDR 32 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | N3408-L302RB |
| Datasheet download |
| Part Number | N3408-L302RB |
|---|---|
| Pitch | 2.54 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polychlorinated Terphenyl |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Product Dimensions | 39.7 x 32.5 x 17.27 mm |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Through Hole |
| MSL Level | 1 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Black |
| Product Depth | 32.5 mm |
| Product Height | 17.27 mm |
| Product Length | 39.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-N3408-L302RB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0534260310.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 7 POS 3mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 0436500719.pdf |
|
SHENZHEN DEREN ELECTRONIC | DDR3 SO-DIMM 5.2 MM 15U RVS HARD TRAY - |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 3 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 502382-0372.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for TSS-110-01-S-D.pdf |
|
Panasonic | A4S CONNECTOR, SOCKET, 34PINS, AW1 - |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 11 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 874371143.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 16 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F16547YG.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S60347YG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450801.pdf |