| Part Number | N3428-6202RB |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Quantity in stock | 621850 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Ejector Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | N3428-6202RB |
| Datasheet download |
| Part Number | N3428-6202RB |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Through Hole |
| MSL Level | 1 |
| Gender | HDR |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polychlorinated Terphenyl |
| Pitch | 2.54 mm |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 44.83 x 8.6 x 24.6 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Depth | 8.6 mm |
| Product Height | 24.6 mm |
| Product Length | 44.83 mm |
| Replacement Part Number | PART-N3428-6202RB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-146288-3.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 16 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F16547YG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0444722054.pdf |
|
Molex | MGRID HDR D.R. RA .76AULF 44CKT - |
|
Molex | Conn Ejector Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0906631143.pdf |
|
Amphenol-FCI | 563-56CF-3 PAIR RAH VS2 Download PDF datasheet for 10124408-112LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 50 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1-1658622-0.pdf |
|
Molex | MINI50 RAHDR SMT 12CKT BLK POL A T&R Download PDF datasheet for 348978120.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 60 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 20021212-00060T4LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Power HDR 35 POS 4mm Solder ST Thru-Hole 1 Terminal 1 Port Loose Piece Download PDF datasheet for 776231-1.pdf |