P50L-020P-A-DA 3M
P50L-020P-A-DA Images
Please contact us for more photos of P50L-020P-A-DA
Part Number P50L-020P-A-DA
Manufacturer 3M
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Conn Rectangular PIN 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole
Category Connectors
Family Connector Rectangular
ROHS Compliant Yes
MSL Level P50L-020P-A-DA
Datasheet download P50L-020P-A-DA.pdf
Request Quotation for P50L-020P-A-DA
P50L-020P-A-DA Specifications
Part Number P50L-020P-A-DA
Termination Method Solder
Product Dimensions 25.43 x 6.6 x 6 mm
Mounting Through Hole
Body Orientation Straight
Contact Plating Gold Over Nickel
Housing Material Polyphenylene Sulfide
Pitch 2.54 mm
Type Rectangular
Rad Hard No
Contact Material Phosphor Bronze
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -55 to 85 °C
Lead Finish Gold
Gender PL
Product Depth 6.6 mm
Product Height 6 mm
Product Length 25.43 mm
Replacement Part Number PART-P50L-020P-A-DA
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for P50L-020P-A-DA
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
DMC-M12-20PN
TE Connectivity
Conn Rectangular PL 12 POS Crimp ST Panel Mount
Download PDF datasheet for DMC-M12-20PN.pdf
DMC-MD 84-01
TE Connectivity
Conn Rack and Panel RCP Crimp ST Panel Mount
Download PDF datasheet for DMC-MD 84-01.pdf
Conn Rectangular M 24Signal 1Ground POS Crimp ST Cable Mount Loose Piece
Download PDF datasheet for 7-1103640-1.pdf
Molex
Conn Rectangular M 72 POS Crimp ST Cable Mount Bag
Download PDF datasheet for 93601-0115.pdf
AVX
ELCO PCMCIA BOTTOM METAL COVER
Conn Wire to Board RCP 62 POS 5mm Solder ST Panel Mount