F1206HB30V024T AEM
F1206HB30V024T Images
Please contact us for more photos of F1206HB30V024T
Part Number F1206HB30V024T
Manufacturer AEM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Fuse 30A 24V High Current 2-Pin SMD
ROHS Compliant Yes
MSL Level F1206HB30V024T
Datasheet download F1206HB30V024T.pdf
Request Quotation for F1206HB30V024T
F1206HB30V024T Specifications
Part Number F1206HB30V024T
Mounting Surface Mount
Package Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.97 mm
Operating Temperature -55 to 125 °C
Current Rating 30 A
Lead Finish Tin Over Nickel
Fuse Material Glass Ceramic
Type Surface Mount
Screening Level Military
Maximum DC Voltage Rating 24 V
Rad Hard No
Pin Count 2
Supplier Package 1206
Voltage Rating 24 V
Replacement Part Number PART-F1206HB30V024T
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for F1206HB30V024T
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
SCHURTER
OMF 63 FUSE 1A F
Download PDF datasheet for 3402.0009.22.pdf
5HTP 2.5-R
BEL
Fuse Miniature 2.5A 250V Slow Blow 2-Pin Axial Through Hole