| Part Number | 10106813-054112LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 504410 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board M F 50 POS 0.5mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 10106813-054112LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 10106813-054112LF |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Contact Plating | Gold |
| Body Orientation | Straight |
| Product Dimensions | 17.24 x 5.1 x 3.5 mm |
| Housing Color | Black |
| Gender | M/F |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Pitch | 0.5 mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Depth | 5.1 mm |
| Product Height | 3.5 mm |
| Product Length | 17.24 mm |
| Replacement Part Number | PART-10106813-054112LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299046.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705430112.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039288100.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for FTSH-105-01-LM-DV-K-TR.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA SMD Download PDF datasheet for TSM-104-01-L-DH-A.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 26 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0791077012.pdf |
|
Kyocera | KED14 5859 036201829+ BOARD TO BOARD CON - |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878330820.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 40 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXG7400J7.pdf |
|
Samtec | SMT Micro Header Download PDF datasheet for FTSH-117-01-H-DV-EJ-K-P-TR.pdf |