| Part Number | 10114830-11105LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 286470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 1.25mm Solder RA SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 10114830-11105LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 10114830-11105LF |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Lead Finish | Gold Flash Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Housing Color | Natural |
| Type | |
| Mounting | Surface Mount |
| Contact Plating | Gold Flash Over Nickel |
| Pin Count | 5 |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 1.25 mm |
| Number of Contacts | |
| Package Dimensions | 13.2 x 4.2 x 3.4 mm |
| Body Orientation | Right Angle |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Gender | HDR |
| Number of Rows | |
| Maximum Current Rating | |
| Maximum Contact Resistance | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Product Depth | 4.2 mm |
| Product Height | 3.4 mm |
| Product Length | 13.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-10114830-11105LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015977022.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430451021.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 9 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022233094.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0026604080.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 90309-108LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 10 POS 2.54mm Solder RA SMD Tube Download PDF datasheet for 71607-310LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board SKT 16 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5035521620.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-104361-7.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 5 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-644540-5.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F30547YG.pdf |