| Part Number | 10118193-0001LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 618740 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Micro USB Type B RCP 5 POS 0.65mm Solder RA SMD 5 Terminal 1 Port T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Audio and Video |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 10118193-0001LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 10118193-0001LF |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Contacts | 5 |
| Gender | RCP |
| Number of Ports | 1 |
| Type | Micro USB Type B |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Pitch | 0.65 mm |
| Product Dimensions | 7.86 x 5.67 x 3.1 mm |
| Rad Hard | No |
| Number of Terminals | 5 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Product Depth | 5.67 mm |
| Product Height | 3.1 mm |
| Product Length | 7.86 mm |
| Replacement Part Number | PART-10118193-0001LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn USB Type A F 9 POS 2mm 2.5mm Solder RA Thru-Hole 9 Terminal 1 Port Embossed T R Download PDF datasheet for 484040003.pdf |
|
TE Connectivity | Conn 3.5mm Audio Jack F 6 POS Solder RA SMD 6 Terminal 1 Port Embossed T R Download PDF datasheet for 2286916-1.pdf |
|
Molex | Conn USB Type C HDR 5 POS 0.8mm Solder RA Thru-Hole 5 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 104026-0511.pdf |
|
TOP YANG TECHNOLOGY | Conn USB Type A RCP 4 POS Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1Port Download PDF datasheet for 102061-111-002.pdf |
|
TE Connectivity | Conn USB RCP 5 POS 0.8mm Solder RA SMD 5 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for 1734327-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn USB Type A RCP 4 POS 2mm Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Tube Download PDF datasheet for 73725-01A0BLF.pdf |
|
Molex | Conn USB Type A F 9 POS 2mm 2.5mm Solder RA Thru-Hole 9 Terminal 1 Port Embossed T R Download PDF datasheet for 484040004.pdf |
|
TOP YANG TECHNOLOGY | Conn USB Type A PL 4 POS ST Cable Mount 4 Terminal 1Port Download PDF datasheet for 102050-001-036.pdf |
|
TE Connectivity | Conn USB RCP 4 POS Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 292303-7.pdf |
|
Amphenol | Connector Accessories Dust Cover Silicone Rubber Black Download PDF datasheet for MUSBR2M5C014BP.pdf |