| Part Number | 10131758-004RLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 190260 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board SKT 75 POS 0.5mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 10131758-004RLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 10131758-004RLF |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Pin Count | 75 |
| Gender | SKT |
| Pitch | 0.5 mm |
| Maximum Voltage Rating | 50 Vac |
| Type | Board to Board |
| Number of Rows | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 80 °C |
| Termination Method | Solder |
| Maximum Contact Resistance | 55 mOhm |
| Maximum Current Rating | 0.5 A |
| Mounting | Surface Mount |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Contacts | 75 |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Product Dimensions | 21.85 x 5.9 x 8.5 |
| Product Depth | 5.9 mm |
| Product Height | 8.5 mm |
| Product Length | 21.85 mm |
| Replacement Part Number | PART-10131758-004RLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 292253-8.pdf |
|
Molex | 96AP18B921FC 901220129FORD 18CKT - |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-102617-3.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0353630260.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0907793001.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 60 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0534810668.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board RCP 2 POS 1.5mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for 2106091-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 1mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 503763-0291.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 100 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT400124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-644615-6.pdf |