| Part Number | 20020705-M031B01LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 735350 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Terminal Block 3 POS 7.62mm Solder ST Thru-Hole 30A Contact Box |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Terminal Blocks |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 20020705-M031B01LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 20020705-M031B01LF |
|---|---|
| Wire Size | 10 to 24 AWG |
| Contact Material | Copper/Steel |
| Product Dimensions | 23.46 x 12.5 x 21.5 mm |
| Pitch | 7.62 mm |
| Termination Method | Solder |
| Operating Temperature | -40 to 115 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Green |
| Mounting | Through Hole |
| Rad Hard | No |
| Type | Terminal Block |
| Number of Rows | 1 |
| Contact Plating | Tin/Zinc |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Depth | 12.5 mm |
| Product Height | 21.5 mm |
| Product Length | 23.46 mm |
| Replacement Part Number | PART-20020705-M031B01LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Barrier Strip 5 POS 8.26mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0387044905.pdf |
|
Molex | Conn Eurostyle Block 16 POS 5.08mm Screw ST Panel Mount 15A Contact Download PDF datasheet for 0399400708.pdf |
|
Molex | Conn Barrier Strip 14 POS 8.25mm Solder ST Thru-Hole 20A Contact Download PDF datasheet for 0387007514.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Terminal Block F 4 POS 5mm Solder ST Thru-Hole 10A Box Download PDF datasheet for NH04705000J0G.pdf |
|
Molex | Conn Eurostyle Block F 13 POS 5.08mm Screw RA Cable Mount 15A Contact Download PDF datasheet for 0395300113.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Barrier Strip 3 POS 9.53mm Solder ST Thru-Hole (20A 5A) Contact Download PDF datasheet for 2-1546720-8.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Terminal Block F 2 POS 5mm Solder RA Thru-Hole 10A Download PDF datasheet for TV02518000J0G.pdf |
|
Molex | Conn Barrier Strip 4 POS 11.11mm Faston ST Panel Mount Download PDF datasheet for 0387316604.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Barrier Strip 5 POS 9.53mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 8-1437652-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Barrier Strip 4 POS 9.53mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 6-1437652-7.pdf |