| Part Number | 20021221-00016C4LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 831320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 1.27mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 20021221-00016C4LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 20021221-00016C4LF |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Pitch | 1.27 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Dimensions | 13.15 x 5.3 x 5.6 mm |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Gender | HDR |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Product Depth | 5.3 mm |
| Product Height | 5.6 mm |
| Product Length | 13.15 mm |
| Replacement Part Number | PART-20021221-00016C4LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | Conn Open Pin Field Array SKT 240 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for SEAF-30-05.0-S-08-2-A-K-TR.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 77313-118-16LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 292253-6.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 501645-1020.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039296148.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for BCS-110-L-S-TE.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board SKT 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5033082410.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 10mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0428194212.pdf |
|
Harwin | Datamate L-Tek DIL Male Vertical 3mm PC Tail Connector, unlatched, gold, 5+5 contacts Download PDF datasheet for M80-8541045.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Reel Download PDF datasheet for 280373-2.pdf |