| Part Number | 20021321-00016C1LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 812740 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip RCP 16 POS 1.27mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 20021321-00016C1LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 20021321-00016C1LF |
|---|---|
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Pitch | 1.27 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Product Dimensions | 10.62 x 3 x 4.5 mm |
| Gender | RCP |
| Housing Color | Black |
| Product Depth | 3 mm |
| Product Height | 4.5 mm |
| Product Length | 10.62 mm |
| Replacement Part Number | PART-20021321-00016C1LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | KED24 5804 020000829+ FEMALE BTB 20PIN 0 Download PDF datasheet for 24 5804 020000829+.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 103328-7.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-644486-3.pdf |
|
3M | Conn Shrouded Header HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N2534-6002RB.pdf |
|
TE Connectivity | Conn High Performance Interconnect HDR 6 POS 1.25mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 3-1734261-6.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 31 POS 1mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 91930-21131LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0430450419.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 14 POS 4mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 776262-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 100 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 87024-650LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | FCI10121017-2DD011GLF HPCE POWER CABLE S Download PDF datasheet for 10121017-2DD011GLF.pdf |