| Part Number | 52601-S16-8TLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 879660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 52601-S16-8TLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 52601-S16-8TLF |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Contact Resistance | |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Matte Tin Over Nickel |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Pin Count | 16 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Voltage Rating | |
| Type | |
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Color | Black |
| Termination Method | Solder |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Dimensions | 27.68 x 8.76 x 12.78 |
| Number of Contacts | |
| Maximum Current Rating | |
| Number of Rows | |
| Product Depth | 8.76 mm |
| Product Height | 12.78 mm |
| Product Length | 27.68 mm |
| Replacement Part Number | PART-52601-S16-8TLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Kyocera | KED24 5892 002000829+ BOARD TO BOARD CON - |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 87409-110TRLF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 80 POS 1.27mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0465562545.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 15 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705450049.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 10 POS 2mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 89361-710LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 1.25mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0530480410.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 18P 2R MS(P2.54,H25.25) - |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 1.25mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0530470810.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board M 10 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0438100004.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-104363-3.pdf |