| Part Number | 54101-T0605LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 202290 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 54101-T0605LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 54101-T0605LF |
|---|---|
| Product Dimensions | 12.7 x 2.41 x 8.38 mm |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Number of Rows | |
| Maximum Contact Resistance | |
| Number of Contacts | |
| Maximum Current Rating | |
| Type | |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Maximum Voltage Rating | |
| Product Depth | 2.41 mm |
| Product Height | 8.38 mm |
| Product Length | 12.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-54101-T0605LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 26605050.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1761686-7.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 4Power 30Signal POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for AXG8340J4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430451812.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 44 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE844124.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0894010510.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0878321614.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039310087.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 861400102YO9323LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Timer Connector HDR 14 POS 5mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 828801-5.pdf |