| Part Number | 54201-T0804ALF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 780340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 54201-T0804ALF |
| Datasheet download |
| Part Number | 54201-T0804ALF |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Thermoplastic|Liquid Crystal Polymer |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Dimensions | 10.16 x 2.41 x 9.65 mm |
| Product Depth | 2.41 mm |
| Product Height | 9.65 mm |
| Product Length | 10.16 mm |
| Replacement Part Number | PART-54201-T0804ALF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0901361203.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 5.08mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 796866-2.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK530137YG.pdf |
|
Dubilier Components | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for DBC12.5412T.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5103308-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0436500315.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 6 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 71600-106LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-102-02LF.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N3432-6303RB.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Multiple Interlock Connector RCP 7 POS Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 172036-1.pdf |