| Part Number | 57102-G06-06LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 254900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Box |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 57102-G06-06LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 57102-G06-06LF |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Pitch | 2 mm |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Gold Over Nickel/ GXT Over Nickel |
| Type | |
| Maximum Contact Resistance | |
| Maximum Current Rating | |
| Number of Rows | |
| Number of Contacts | |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Product Dimensions | 12 x 4 x 5.5 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Voltage Rating | |
| Product Depth | 4 mm |
| Product Height | 5.5 mm |
| Product Length | 12 mm |
| Replacement Part Number | PART-57102-G06-06LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | 5MM B-T-W CONN. 4P HDR ASSEMBLY Download PDF datasheet for 1-1376384-5.pdf |
|
Molex | Receptacle Housing, Single Row, MicoLock Plus, 1.25W B, 8 CKT NATURAL Download PDF datasheet for 5055650800.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039310040.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 40 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F40547YG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0436500315.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 15917040.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for LTMM-107-02-G-D.pdf |
|
Samtec | - - |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 60 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-062602LF.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-102-08-G-S.pdf |