| Part Number | 57202-G52-04LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 218720 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST SMD Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 57202-G52-04LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 57202-G52-04LF |
|---|---|
| Contact Plating | Gold Over GXT Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Maximum Current Rating | |
| Number of Contacts | |
| Type | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Number of Rows | |
| Maximum Contact Resistance | |
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Pitch | 2 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Product Dimensions | 8 x 4 x 6.5 mm |
| Housing Color | Black |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Depth | 4 mm |
| Product Height | 6.5 mm |
| Product Length | 8 mm |
| Replacement Part Number | PART-57202-G52-04LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Conn Wire to Board PL 2 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 00 8283 021200000+.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 67997-414HLF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299086.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0022232081.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board Stacker HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 60022-116HLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector RCP 440 POS 0.5mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 3-1827231-6.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 24 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 6-104069-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | FCI10129206-0010013LF DDR4 LUP FOR HP ME Download PDF datasheet for 10129206-0010013LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 39281203.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 30 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG8300J4.pdf |