| Part Number | 61082-043502LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 530190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 40 POS 0.8mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 61082-043502LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 61082-043502LF |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Lead Finish | Matte Tin Over Nickel |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Product Dimensions | 21.8 x 6.4 x 11.7 |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 40 |
| Pitch | 0.8 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Product Depth | 6.4 mm |
| Product Height | 11.7 mm |
| Product Length | 21.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-61082-043502LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 64 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-5499923-2.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 3.5mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0532590229.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705430002.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 87797-0201.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 20021111-01008T4LF.pdf |
|
Panasonic | CONNECTOR F4S 0.4MM 42PINS HEADER DD1 - |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 20021121-00010C1LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Multilock Connector RCP 16 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 175615-2.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 40 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXG7400J7.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 40 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559174010.pdf |