| Part Number | 61082-123502LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 673030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 61082-123502LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 61082-123502LF |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Gender | RCP |
| Product Dimensions | 53.8 x 6.8 x 11.7 mm |
| Pitch | 0.8 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 6.8 mm |
| Product Height | 11.7 mm |
| Product Length | 53.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-61082-123502LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5499206-4.pdf |
|
Amphenol | Receptacle, PCB, Recpt PC Contacts, Float Mount, 24 Contacts Download PDF datasheet for 57-20240-8.pdf |
|
Harwin | Datamate L-Tek DIL Female Vertical 3mm PC Tail Connector, gold clip + gold shell, 5+5 contacts Download PDF datasheet for M80-8501045.pdf |
|
Molex | SFP+ 1X6 GANGED CAGE FOR LIGHT PIPES - |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Gang of Tubes Download PDF datasheet for 5-102203-7.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6S60447YG.pdf |
|
Samtec | Conn High Speed Socket Strip SKT 120 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for ERF5-060-05.0-L-DV-TR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0022122044.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 20021521-00022D1LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 55935-1410.pdf |