| Part Number | 61083-201402LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 650770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 200 POS 0.8mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 61083-201402LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 61083-201402LF |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Gender | PL |
| Product Dimensions | 85.8 x 6 x 4.7 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Contact Material | Brass |
| Pitch | 0.8 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 6 mm |
| Product Height | 4.7 mm |
| Product Length | 85.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-61083-201402LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | PCB 32006178-001 - |
|
Amphenol | 100G QSFP AOC, LENGTH 5M - |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 0791091003.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 1.25mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10114828-10103LF.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N3432-6202RB.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TSM-108-01-L-SV-P-TR.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 95257-301HLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 77313-118-16LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430451812.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder RA SMD Tube Download PDF datasheet for TSM-108-01-S-DH-A-P.pdf |