| Part Number | 61083-202402LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 106620 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 200 POS 0.8mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 61083-202402LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 61083-202402LF |
|---|---|
| Gender | PL |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Method | Solder |
| Contact Material | Brass |
| Body Orientation | Straight |
| Pitch | 0.8 mm |
| Product Dimensions | 85.8 x 6 x 5.7 mm |
| Product Depth | 6 mm |
| Product Height | 5.7 mm |
| Product Length | 85.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-61083-202402LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 7.5mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0431603104.pdf |
|
Molex | Conn IEEE 1386 RCP 64 POS 1mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 714390364.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK850245WG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0533981271.pdf |
|
Harwin | 1.00mm Pitch DIL Vertical SMT Socket Assembly, location pegs, gold, 3+3 contacts, pick & place (Tape & Reel packing) Download PDF datasheet for M40-3100345R.pdf |
|
Panasonic | CONNECTORS P5KF 0.5MM PITCH - |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 705430111.pdf |
|
Samtec | Conn Socket and Terminal Strip SKT HDR 60 POS 0.635mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for LSS-130-03-F-DV-A-K-TR.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 160 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 61082-162000.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 13 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-640456-3.pdf |