| Part Number | 65863-069LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 634010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Ejector Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 65863-069LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 65863-069LF |
|---|---|
| Housing Material | Polyester |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 46.48 x 9.1 x 16.26 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Pitch | 2.54 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Termination Method | Solder |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Material | Phosphor Bronze Alloy |
| Housing Color | Blue |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 9.1 mm |
| Product Height | 16.26 mm |
| Product Length | 46.48 mm |
| Replacement Part Number | PART-65863-069LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 640456-4.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3.96mm Solder ST SMD Bag Download PDF datasheet for 1-1717011-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 20 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 87024-610TRLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 95278-401A10LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 14 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT614124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 640455-3.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0702471051.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Power HDR 23 POS 4mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 1-776228-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0436500423.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022272031.pdf |