| Part Number | 67996-212HLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 836510 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 67996-212HLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 67996-212HLF |
|---|---|
| Lead Finish | Gold|Gold/Palladium/Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Max Processing Temp | 260 |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 15.24 x 4.83 x 8.38 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Material | Nylon|Polychlorinated Terphenyl|Liquid Crystal Polymer |
| Contact Plating | Gold Over Nickel/ GXT Over Nickel |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 4.83 mm |
| Product Height | 8.38 mm |
| Product Length | 15.24 mm |
| Replacement Part Number | PART-67996-212HLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 69958-107LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 36 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 76342-418LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 7 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 2-1744057-7.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 38 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 501645-3820.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N3431-6302RB.pdf |
|
Molex | SL SMT RA HDR 15\"SAU 5CKT Download PDF datasheet for 15-91-2055.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-641126-4.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-146256-5.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430452009.pdf |
|
TE Connectivity | Conn PC 104 and PC 104 Plus Connector RCP 104 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1375963-4.pdf |