| Part Number | 67996-420HLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 713070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 67996-420HLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 67996-420HLF |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 25.4 x 4.83 x 8.38 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Gender | HDR |
| Housing Material | Nylon|Polychlorinated Terphenyl|Liquid Crystal Polymer |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 4.83 mm |
| Product Height | 8.38 mm |
| Product Length | 25.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-67996-420HLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 15977042.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 400 POS 1.27mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 459704305.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 60 POS 1mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 0534080679.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 52601-S16-4LF.pdf |
|
Harwin | Datamate L-Tek DIL Male Vertical 3mm PC Tail Connector, unlatched, gold, 5+5 contacts Download PDF datasheet for M80-8541045.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015445840.pdf |
|
TE Connectivity | Conn SCSI PL 60 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole 140 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 1734099-6.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 34 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 71600-034LF.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-112-22-G-S-RA.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0533981271.pdf |