| Part Number | 68000-103HLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 216260 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 68000-103HLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 68000-103HLF |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Gold Over Nickel/ GXT Over Nickel |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Nylon|Polychlorinated Terphenyl|Liquid Crystal Polymer |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Gold|Gold/Palladium/Nickel |
| Product Dimensions | 7.62 x 2.41 x 8.38 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 2.41 mm |
| Product Height | 8.38 mm |
| Product Length | 7.62 mm |
| Replacement Part Number | PART-68000-103HLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 1-171825-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Box Connector PIN 100 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-530743-0.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0901512108.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 6-104071-0.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Embossed T R Download PDF datasheet for 34825-0124.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0532611271.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 3 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 5-103959-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 57102-G06-06LF.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022288144.pdf |
|
3M | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 961106-5500-AR-PR.pdf |