| Part Number | 68000-405HLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 165900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 68000-405HLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 68000-405HLF |
|---|---|
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Dimensions | 12.7 x 2.41 x 8.38 mm |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Nylon|Polychlorinated Terphenyl|Liquid Crystal Polymer |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Product Depth | 2.41 mm |
| Product Height | 8.38 mm |
| Product Length | 12.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-68000-405HLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0530140210.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 22-28-4033.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-647630-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 400 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 84740-002.pdf |
|
Harwin | 2.54mm (0.1\") Pitch SIL Vertical PC Tail Pin Header, 6.1mm mating pin height, tin, 2 contacts Download PDF datasheet for M20-9990246.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 1 POS Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-146278-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 430451026.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0702462004.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 10056845-108LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 78207-110HLF.pdf |