| Part Number | 68001-112HLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 684420 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 68001-112HLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 68001-112HLF |
|---|---|
| Lead Finish | Gold|Gold/Palladium/Nickel |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 30.48 x 2.41 x 8.38 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel/ GXT Over Nickel |
| Mounting | Through Hole |
| Housing Material | Nylon|Polychlorinated Terphenyl|Liquid Crystal Polymer |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Rad Hard | No |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Pitch | 2.54 mm |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Black |
| Product Depth | 2.41 mm |
| Product Height | 8.38 mm |
| Product Length | 30.48 mm |
| Replacement Part Number | PART-68001-112HLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip RCP 30 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5-104652-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 77313-818-14LF.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for FTSH-110-01-L-DV-K-P.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 3mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0430452418.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0533240260.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXK530147YG.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 1mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 501571-2007.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 80 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5177984-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Timer Connector HDR 15 POS 5mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 966140-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299086.pdf |