| Part Number | 68002-206HLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 389360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 68002-206HLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 68002-206HLF |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Contact Plating | Gold Over Nickel/ GXT Over Nickel |
| Maximum Voltage Rating | 1500 Vac |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Housing Material | Nylon|Polychlorinated Terphenyl|Liquid Crystal Polymer |
| Number of Rows | 1 |
| Maximum Current Rating | 3/Contact A |
| Type | Unshrouded Header |
| Product Dimensions | 15.24 x 2.41 x 8.38 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Lead Finish | Gold|Gold/Palladium/Nickel |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 2.41 mm |
| Product Height | 8.38 mm |
| Product Length | 15.24 mm |
| Replacement Part Number | PART-68002-206HLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | Conn Micro High Speed Terminal Strip HDR 120 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for QTH-06001LDAKTR.pdf |
|
Samtec | Conn Micro High Speed Socket Strip SKT 40 POS 0.8mm Solder RA Thru-Hole T R Download PDF datasheet for ERF8-020-01-L-D-RA-L-TR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430450810.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 80 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0552010878.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board PL 4 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 925076.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip SKT 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Gang of Tubes Download PDF datasheet for 6-534206-0.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 1718130006.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0532540270.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0530150310.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 10 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 4-640426-0.pdf |