| Part Number | 68020-472HLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 479050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 72 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Poly Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 68020-472HLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 68020-472HLF |
|---|---|
| Body Orientation | Right Angle |
| Rad Hard | No |
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Tin |
| Type | Unshrouded Header |
| Pitch | 2.54 mm |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Black |
| Number of Rows | 2 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Current Rating | 3/Contact A |
| Product Dimensions | 91.44 x 12.44 x 4.83 mm |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Maximum Voltage Rating | 1500 Vac |
| Mounting | Through Hole |
| Housing Material | Nylon|Polychlorinated Terphenyl|Liquid Crystal Polymer |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 12.44 mm |
| Product Height | 4.83 mm |
| Product Length | 91.44 mm |
| Replacement Part Number | PART-68020-472HLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 6 POS 2mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 89361-706LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5033082010.pdf |
|
Samtec | Conn Board Stacker HDR 18 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for HW-09-14-G-D-994-218.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 68602-406HLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 171825-6.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022041031.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450414.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 73375-302LF.pdf |
|
Molex | Conn Ribbon Cable Connector HDR 8 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 90814-0008.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039301022.pdf |