90312-013LF Amphenol-FCI
90312-013LF Images
Please contact us for more photos of 90312-013LF
Part Number 90312-013LF
Manufacturer Amphenol-FCI
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Conn Housing RCP 13 POS 2mm Crimp ST Cable Mount Bag
Category Connectors
Family Connector Discrete Wire Housing
ROHS Compliant Yes
MSL Level 90312-013LF
Datasheet download 90312-013LF.pdf
Request Quotation for 90312-013LF
90312-013LF Specifications
Part Number 90312-013LF
Pitch 2 mm
Type Housing
Housing Color Black
Body Orientation Straight
Number of Rows 1
Gender RCP
Maximum Current Rating 2/Contact A
Housing Material Polyamide 66
Operating Temperature -40 to 105 °C
Product Dimensions 26.4 x 7.1 x 2.6 mm
Rad Hard No
Mounting Cable Mount
Product Depth 7.1 mm
Product Height 2.6 mm
Product Length 26.4 mm
Replacement Part Number PART-90312-013LF
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for 90312-013LF
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
TE Connectivity
Conn Housing RCP 4 POS 3mm ST
Download PDF datasheet for 794617-4.pdf
Molex
Conn Housing M 12 POS 2.54mm Crimp ST
Download PDF datasheet for 309681127.pdf
TE Connectivity
Conn Housing PL 5 POS 6.35mm Crimp ST Loose Piece
Conn Housing RCP 1 POS Crimp ST
Molex
Conn Housing M 4 POS 5.7mm ST Cable Mount Bag Mega-Fit
Conn Housing M 8 POS 4.14mm Crimp ST Cable Mount Individual
Conn Housing RCP 6 POS 2mm Crimp ST Bag
Conn Housing RCP 9 POS 5mm Crimp ST Panel Mount
Conn Housing RCP 6 POS 4.2mm Crimp ST Loose Piece
Conn Housing RCP 3 POS 3mm Crimp ST Bag