95278-101A20LF Amphenol-FCI
95278-101A20LF Images
Please contact us for more photos of 95278-101A20LF
Part Number 95278-101A20LF
Manufacturer Amphenol-FCI
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST SMD T R
Category Connectors
Family Connector Headers and PCB Receptacles
ROHS Compliant Yes
MSL Level 95278-101A20LF
Datasheet download 95278-101A20LF.pdf
Request Quotation for 95278-101A20LF
95278-101A20LF Specifications
Part Number 95278-101A20LF
Termination Method Solder
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Housing Color Black
Maximum Current Rating 3/Contact
Operating Temperature -65 to 125 °C
Product Dimensions 25.4 x 4.83 x 9.7 mm
Gender HDR
Body Orientation Straight
Type Unshrouded Header
Maximum Voltage Rating 1500
Number of Rows 2
Contact Plating Gold Over Nickel/GXT Over Nickel
Rad Hard No
Housing Material Thermoplastic
Contact Material Phosphor Bronze
Max Processing Temp 260
Pitch 2.54 mm
Product Depth 4.83 mm
Product Height 9.7 mm
Product Length 25.4 mm
Replacement Part Number PART-95278-101A20LF
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for 95278-101A20LF
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
TE Connectivity
Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole