FS1-R26-2001 Amphenol
FS1-R26-2001 Images
Please contact us for more photos of FS1-R26-2001
Part Number FS1-R26-2001
Manufacturer Amphenol
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Conn SFF RCP 26 POS 0.8mm Solder RA SMD 26 Terminal 1 Port T R
Category Connectors
Family Connector SCSI
ROHS Compliant Yes
MSL Level FS1-R26-2001
Datasheet download FS1-R26-2001.pdf
Request Quotation for FS1-R26-2001
FS1-R26-2001 Specifications
Part Number FS1-R26-2001
Contact Plating Gold Over Nickel
Rad Hard No
Contact Material Phosphor Bronze
Product Dimensions 13.39 x 11.5 x 6.3 mm
Housing Material Liquid Crystal Polymer
Termination Method Solder
Lead Finish Matte Tin
Gender RCP
Mounting Surface Mount
Body Orientation Right Angle
Pitch 0.8 mm
Product Depth 11.5 mm
Product Height 6.3 mm
Product Length 13.39 mm
Replacement Part Number PART-FS1-R26-2001
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for FS1-R26-2001
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
Molex
Conn SAS RCP 15Power 7Signal 7SCSI POS Solder ST Thru-Hole 29 Terminal 1 Port Tray
Download PDF datasheet for 0879700001.pdf
Molex
Conn SATA RCP 15Power 7Signal POS 1.27mm Solder ST SMD 22 Terminal 1 Port Tray