01016D104KAT2A AVX
01016D104KAT2A Images
Please contact us for more photos of 01016D104KAT2A
Part Number 01016D104KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Capacitor, SMD, MultiLayer Ceramic (MLCC), 01005 Case, 6.3Vdc, X5R, 0.1\u00b5F, \u00b110%, \u00f87\"T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 01016D104KAT2A
Datasheet download 01016D104KAT2A.pdf
Request Quotation for 01016D104KAT2A
01016D104KAT2A Specifications
Part Number 01016D104KAT2A
Termination Style Wraparound
Construction Flat
Product Dimensions 0.4 x 0.2 x 0.22(Max)
Case Style Ceramic Chip
Operating Temperature -55 to 85 °C
Capacitance Value 0.1 uF
Package/Case 0101
Voltage(DC) 6.3 V
Dielectric X5R
Lead Finish Tin Over Nickel
Pin Count 2
Rad Hard No
Case Size 0101
Tolerance 10 %
MSL Level 1
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Supplier Package 0101
Product Depth 0.2 mm
Product Height 0.22(Max) mm
Product Length 0.4 mm