0402YC102M4T2A AVX
0402YC102M4T2A Images
Please contact us for more photos of 0402YC102M4T2A
Part Number 0402YC102M4T2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 16V X7R 20% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 0402YC102M4T2A
Datasheet download 0402YC102M4T2A.pdf
Request Quotation for 0402YC102M4T2A
0402YC102M4T2A Specifications
Part Number 0402YC102M4T2A
Package Dimensions 1 x 0.5 x 0.56 mm
Case Style Ceramic Chip
Capacitance Value 0.001 uF
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Military Standard
Lead Finish Tin Over Nickel
Voltage(DC) 16 V
Operating Temperature -55 to 125 °C
Maximum Processing Temperature 260 °C
Termination Style Wraparound
Failure Rate 4
Dielectric X7R
Supplier Package 0402
Package/Case 0402
Rad Hard No
Moisture Sensitivity Level 1
Pin Count 2
Tolerance 20 %
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.56 mm
Product Length 1 mm