0402YC224KAT2A AVX
0402YC224KAT2A Images
Please contact us for more photos of 0402YC224KAT2A
Part Number 0402YC224KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.22uF 16V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 0402YC224KAT2A
Datasheet download 0402YC224KAT2A.pdf
Request Quotation for 0402YC224KAT2A
0402YC224KAT2A Specifications
Part Number 0402YC224KAT2A
Case Size 0402
Capacitance Value 0.22 uF
Operating Temperature -55 to 125 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
MSL Level 1
Voltage(DC) 16 V
Product Dimensions 1 x 0.5
Termination Style Wraparound
Dielectric X7R
Supplier Package 0402
Max Processing Temp 260
Package/Case 0402
Rad Hard No
Case Style Molded
Tolerance 10 %
Pin Count 2
Product Depth 0.5 mm
Product Length 1 mm