06033F103K4Z2A AVX
06033F103K4Z2A Images
Please contact us for more photos of 06033F103K4Z2A
Part Number 06033F103K4Z2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.01uF 25V X8R 10% SMD 0603 150\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 06033F103K4Z2A
Datasheet download 06033F103K4Z2A.pdf
Request Quotation for 06033F103K4Z2A
06033F103K4Z2A Specifications
Part Number 06033F103K4Z2A
Pin Count 2
Case Size 0603
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Maximum Processing Temperature 260 °C
Failure Rate 4
Mounting Surface Mount
Package/Case 0603
Lead Finish Tin Over Nickel
Construction Flat
Dielectric X8R
Package Dimensions 1.6 x 0.81 x 0.9 mm
Capacitance Value 0.01 uF
Operating Temperature -55 to 150 °C
Voltage(DC) 25 V
Moisture Sensitivity Level 1
Case Style Ceramic Chip
Termination Style Wraparound
Supplier Package 0603
Product Depth 0.81 mm
Product Height 0.9(Max) mm
Product Length 1.6 mm