06035C473K4Z2A AVX
06035C473K4Z2A Images
Please contact us for more photos of 06035C473K4Z2A
Part Number 06035C473K4Z2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.047uF 50V X7R 10% SMD 0603 FlexiTerm 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 06035C473K4Z2A
Datasheet download 06035C473K4Z2A.pdf
Request Quotation for 06035C473K4Z2A
06035C473K4Z2A Specifications
Part Number 06035C473K4Z2A
Dielectric X7R
Case Style Ceramic Chip
Voltage(DC) 50 V
Construction Flat
Capacitance Value 0.047 uF
Package/Case 0603
Operating Temperature -55 to 125 °C
MSL Level 1
Case Size 0603
Product Dimensions 1.6 x 0.81 x 0.94 mm
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Product Depth 0.81 mm
Product Height 0.94(Max) mm
Product Length 1.6 mm