06036D225KAT2A AVX
06036D225KAT2A Images
Please contact us for more photos of 06036D225KAT2A
Part Number 06036D225KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 2.2uF 6.3V X5R 10% SMD 0603 85\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 06036D225KAT2A
Datasheet download 06036D225KAT2A.pdf
Request Quotation for 06036D225KAT2A
06036D225KAT2A Specifications
Part Number 06036D225KAT2A
Case Size 0603
Product Dimensions 1.6 x 0.81 x 0.9 mm
Rad Hard No
Tolerance 10 %
MSL Level 1
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Dielectric X5R
Construction Flat
Case Style Ceramic Chip
Operating Temperature -55 to 85 °C
Capacitance Value 2.2 uF
Voltage(DC) 6.3 V
Package/Case 0603
Type Flat
Product Depth 0.81 mm
Product Height 0.9(Max) mm
Product Length 1.6 mm