06036D475KAT2A AVX
06036D475KAT2A Images
Please contact us for more photos of 06036D475KAT2A
Part Number 06036D475KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 4.7uF 6.3V X5R 10% SMD 0603 85\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 06036D475KAT2A
Datasheet download 06036D475KAT2A.pdf
Request Quotation for 06036D475KAT2A
06036D475KAT2A Specifications
Part Number 06036D475KAT2A
Dielectric X5R
Case Style Ceramic Chip
Operating Temperature -55 to 85 °C
Construction Flat
Voltage(DC) 6.3 V
Package/Case 0603
Capacitance Value 4.7 uF
Case Size 0603
Product Dimensions 1.6 x 0.81 x 0.94 mm
Tolerance 10 %
MSL Level 1
Rad Hard No
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Product Depth 0.81 mm
Product Height 0.94(Max) mm
Product Length 1.6 mm