08051A102JAT2A AVX
08051A102JAT2A Images
Please contact us for more photos of 08051A102JAT2A
Part Number 08051A102JAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 100V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08051A102JAT2A
Datasheet download 08051A102JAT2A.pdf
Request Quotation for 08051A102JAT2A
08051A102JAT2A Specifications
Part Number 08051A102JAT2A
Capacitance Value 0.001 uF
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 0.94 mm
Military Standard
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Case Size 0805
Operating Temperature -55 to 125 °C
Failure Rate
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Dielectric C0G
MSL Level 1
Lead Finish Matte Tin
Package/Case 0805
Case Style Ceramic Chip
Voltage(DC) 100 V
Construction Flat
Type Flat
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.94(Max) mm
Product Length 2.01 mm