08052C222KAT2A AVX
08052C222KAT2A Images
Please contact us for more photos of 08052C222KAT2A
Part Number 08052C222KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0022uF 200V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08052C222KAT2A
Datasheet download 08052C222KAT2A.pdf
Request Quotation for 08052C222KAT2A
08052C222KAT2A Specifications
Part Number 08052C222KAT2A
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 0.94 mm
Military Standard
Rad Hard No
Case Size 0805
Tolerance 10 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Failure Rate
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Capacitance Value 0.0022 uF
MSL Level 1
Lead Finish Matte Tin
Package/Case 0805
Dielectric X7R
Voltage(DC) 200 V
Case Style Ceramic Chip
Construction Flat
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.94(Max) mm
Product Length 2.01 mm