08053C224K4T2A AVX
08053C224K4T2A Images
Please contact us for more photos of 08053C224K4T2A
Part Number 08053C224K4T2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.22uF 25V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08053C224K4T2A
Datasheet download 08053C224K4T2A.pdf
Request Quotation for 08053C224K4T2A
08053C224K4T2A Specifications
Part Number 08053C224K4T2A
Voltage(DC) 25 V
Case Style Ceramic Chip
Dielectric X7R
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 1.4 mm
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Case Size 0805
Capacitance Value 0.22 uF
Operating Temperature -55 to 125 °C
Military Standard
Product Depth 1.25 mm
Product Height 1.4(Max) mm
Product Length 2.01 mm