08053C474KAZ2A AVX
08053C474KAZ2A Images
Please contact us for more photos of 08053C474KAZ2A
Part Number 08053C474KAZ2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.47uF 25V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08053C474KAZ2A
Datasheet download 08053C474KAZ2A.pdf
Request Quotation for 08053C474KAZ2A
08053C474KAZ2A Specifications
Part Number 08053C474KAZ2A
Dielectric X7R
Capacitance Value 0.47 uF
Package Dimensions 2.01 x 1.25 x 0.94 mm
Voltage(DC) 25 V
Rad Hard No
Moisture Sensitivity Level 1
Supplier Package 0805
Tolerance 10 %
Package/Case 0805
Pin Count 2
Termination Style Wraparound
Construction Flat
Lead Finish Tin Over Nickel
Failure Rate
Operating Temperature -55 to 125 °C
Maximum Processing Temperature 260 °C
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.94 mm
Product Length 2.01 mm