08055A1R0BAT2A AVX
08055A1R0BAT2A Images
Please contact us for more photos of 08055A1R0BAT2A
Part Number 08055A1R0BAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 1pF 50V C0G 0.1pF SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08055A1R0BAT2A
Datasheet download 08055A1R0BAT2A.pdf
Request Quotation for 08055A1R0BAT2A
08055A1R0BAT2A Specifications
Part Number 08055A1R0BAT2A
Case Size 0805
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 0.94 mm
Failure Rate
Max Processing Temp 260
Dielectric C0G
Package/Case 0805
Tolerance 0.1 pF
Voltage(DC) 50 V
Case Style Ceramic Chip
Construction Flat
Capacitance Value 1 pF
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.94(Max) mm
Product Length 2.01 mm